Високий IQ змушує бачити дрібниці
Те, як ми бачимо світ, безпосередньо пов’язане з нашим IQ, запевняють психологи з Університету Рочестера (США). Вони пропонували шістдесяти п’яти добровольцям з коефіцієнтом інтелекту від 80 до 140 подивитися відео, в якому з’являлися і зникали рухомі чорні і білі фігури. Потрібно було якнайшвидше визначити, куди рухається той чи інший об’єкт, зліва направо чи справа наліво. Фігури були трьох розмірів; найменші групувалися в центрі поля зору, де, як відомо, нам простіше всього засікти рух.
Фігури з’являлися у випадковому порядку, тобто піддослідні не мали можливості підготуватися, щоб свідомо стежити за переміщенням певної фігури. Як запевняє Дуе Тадіно, під чиїм керівництвом проходили дослідження, добровольці оцінювали рух «на автоматі», несвідомо.
І ось що з’ясувалося: чим вищий у людини був IQ, тим краще їй вдавалося стежити за невеликими об’єктами на передньому плані, і тим гірше вона реагувала на великі фігури, що рухаються на фоні. Зі зниженням IQ картина змінювалася на протилежну.
У статті, опублікованій в Current Biology, психологи пишуть, що таким чином мозок з високим IQ відбирає для себе інформацію, що зазвичай проходить мимо. Мовляв, великий об’єкт помітити неважко – так не будемо ж і намагатися заради нього, а краще простежимо, що роблять «малюки». Можна сказати, що високий IQ передбачає увагу до дрібниць (хоча не будемо забувати, що в даному випадку мова йде про реально існуючі «дрібниці»).
Практична користь від цього «дріб’язкового» зору може виявлятися, наприклад, коли людина працює за комп’ютером в людному місці або веде машину по переповненій вулиці. В обох випадках їй потрібно ретельніше стежити за тим, що відбувається перед очима, і не відволікатися на будинки, стіни та інших людей. Дослідники давно підозрювали, що високий IQ повинен допомагати мозку краще фільтрувати інформацію і, отже, впливати на сенсорне сприйняття, і ці результати – зайве тому підтвердження.
Але зауважимо, що користь від такої інформаційної сепарації буває не завжди. Згадайте хоча б байку дідуся Крилова «Цікавий» – ту у якій є знаменита фраза «… слона я й не помітив».
Джерело: http://www.rochester.edu