Google запускає проект «Інформаційні технології в Україні: історії та особистості»

Раді повідомити про запуск спільного з Фондом історії та розвитку комп’ютерної науки і техніки проекту «Інформаційні технології в Україні: історії та особистості». На сайті uacomputing.com ви зможете дізнатися про те, як народжувалися перші електронні обчислювальні машини в Україні, і які люди їх створювали.

Проект став можливим завдяки книгам і статтям відомого українського вченого Бориса Миколайовича Малиновського, очевидця та учасника цих подій, який першим висвітлив тему становлення української ІТ-галузі.

Ми пропонуємо прочитати серію цікавих історій про становлення комп’ютерних технологій в Україні: появу «Машини логічного мислення» професора О.М. Щукарьова; відкриття академіком В.Є. Лашкарьовим p-n переходу, на основі якого був створений напівпровідниковий транзистор; створення першого в СРСР і континентальній Європі комп’ютера – «МЭСМ» – під керівництвом С.О. Лебедєва.

Окремої уваги заслуговують історії створення першої керуючої машини широкого призначення «Дніпро» і появи перших радянських попередників персональних комп’ютерів. Далі почалася розробка і впровадження спеціалізованих комп’ютерів і систем управління для військово-морського флоту («Успіх», «Карат», «Зірка») під керівництвом талановитих інженерів-конструкторів І.В. Кудрявцева, В.М.

Плотнікова, О.М. Алещенко та інших, а також створення бортових комп’ютерів для найпотужніших ракет – від «Сатани» до «Бурану».

 

Микола Михайлович Амосов широко відомий в Україні як видатний хірург і відомий письменник. У нашому проекті розкрита інша, не менш важлива частина його життя, присвячена становленню біокібернетики в Україні, засновником якої він став. Історію життя і творчості Віктора Михайловича Глушкова, основоположник інформаційних технологій в Україні, неможливо вмістити в одну статтю. Він увійшов у вітчизняну історію ІТ як розробник теорії цифрових автоматів, творець багатопроцесорних макроконвеєрних суперЕОМ і організатор Інституту кібернетики АН України, але «головною справою життя» Глушков вважав проект створення Загальнодержавної автоматизованої системи управління економікою СРСР – «ОГАС», з історією якої ми пропонуємо ознайомитися на нашому сайті.

Всього за три післявоєнних десятиліття комп’ютеробудування в Україні наблизилося до світового рівня і подарувало світові цілу низку грандіозних відкриттів і винаходів. В Україні були створені і стали серійно випускатися близько ста різних типів комп’ютерів.

«Історія, на прикладі подій, що відбулися за три післявоєнних десятиліття, показує, – в Україні можливо створювати комп’ютери і технології світового рівня, і я вірю, що в майбутньому Україна не залишить без уваги отриманий раніше досвід і зуміє повторити «комп’ютерний бум» післявоєнних років», – говорить Борис Миколайович Малиновський, Президент Фонду історії та розвитку комп’ютерної науки і техніки.

Дмитро Шоломко, директор Google в Україні: «Ми сподіваємося, що цей проект допоможе українцям відродити інтерес до історії власної країни, дізнатися нові, часто несподівані факти щодо доробку українських вчених у розвиток світової науки, і отримати натхнення для роботи над новими відкриттями та розробками майбутнього».

Сподіваємося, що ви дізнаєтеся багато нового і цікавого! Приєднуйтесь до сторінки проекту на Google+.

Марина Тарасова, 
менеджер зі зв’язків з громадськістю Google Україна

Поділитись матеріалом у соціальних мережах:
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Коментарі із Facebook

Залишити відповідь