Новини освіти

Електрифікація Львівщини – цікаве минуле, достойне музею: як почалась епоха електроенергетики у Львові

120 років тому у Львові почалась епоха електроенергетики: в місті загуркотів електричний трамвай, згодом у домівках львів’ян з’являться жарівки, на вулицях – ліхтарі. Як на наших землях почався вік електроенергетики, як до цього доклалися політехніки і як зберегти цікаву історію електрифікації нашого регіону?

 

Як у Львові з’явилась електрика

– 1894 року у Львові готувались до небуденної події – Крайової виставки, що мала засвідчити розвиток технічного прогресу в Галичині, – і це стало поштовхом до будівництва електричного трамваю і відповідно електростанції. Коли місто звернулося до Трієстського акціонерного товариства, яке збудувало кінний трамвай у Львові, із пропозицією зробити колію догори вулицею І. Франка до Стрийського парку (де й мала відбутись виставка), – отримало відмову (товариство керувалось власною вигодою, а не потребою вирішувати транспортну проблему міста). Тоді професор Політехніки Роман Дзєслєвський запропонував міській владі варіант електротрамваю на противагу кінному (який ліквідували у 1908-му). Тоді й виникла ідея будівництва першої електростанції. Ця станція постійного струму на вул. Сахарова стала джерелом електроенергії для господарства і транспортного руху у Львові. У 1900 році в підвалі Оперного театру побудували вузлову підстанцію, проклали кабелі – це сприяло розвитку електропостачання будинків і вулиць міста. Але оскільки електростанція постійного струму з часом не могла забезпечити енергетичні потреби Львова і передачу електроенергії на значні відстані, 1907 року вирішили побудувати електростанцію змінного струму (нині ТЕЦ-1), також вулицями були прокладені лінії електропередач напругою 5 кВ, у кожному кварталі встановлено трансформаторні підстанції. Так електрифікували велику частина міста. У роки Першої світової війни електростанцію і мережу постійного струму ліквідували, будинки з постійного струму перевели на змінний, – розповідає фахівець відділу корпоративних зв’язків ПАТ «Львівобленерго» Андрій Крижанівський, знавець історії електрифікації, автор книжки «Історія електрифікації Львівщини». До слова, випускник Політехніки, в енергетиці – вже сорок років.

Львів став флагманом електрифікації всієї Західної України. Електрифікація області почалась із будівництва повітряної лінії від Львівської електростанції. У 1930-х за проектом професора Політехніки Габрієля Сокольницького – одного з піонерів розвитку електроенергетики регіону – змонтували окружну електромережу у прилеглих до Львова містечках Винники, Дубляни, Жовква, ін. 1970 року завдяки потужностям Добротвірської і Бурштинської ТЕС електроенергія дісталася всіх населених пунктів області.

Електрику – в музей

– Історія Львова і нашого регіону – це не тільки культура… Історія техніки, промисловості дуже цікава. І вважаю, ігнорувати її неправильно, – переконаний Андрій Львович.

Розуміючи, що процес електрифікації – цікава сторінка розвитку, у Львівобленерго вирішили створити Музей електрифікації Львівщини. Наразі це намір, та про експозиційне наповнення майбутнього музею, що мав би постати на вул. Шевченка, 1 (за церквою св. Анни), піклуються вже: в колекціонерів і на об’єктах місцевих електромереж відшукують старе обладнання, в архівах – історичні факти. Як зазначає Андрій Львович, матеріали часів Австрійської імперії є скрупульозними, їх вивчення – складним, адже це рукописи, а от матеріали польського періоду – вже друковані. Чимало схем, карт, фотографій, приладів уже зібрані та чекають часу, коли заселять музей.

Минулого року «Львівобленерго» й ІАРХ Політехніки провели відкритий студентський конкурс на проект музею: юні архітектори запропонували, як доступно, інтерактивно розкрити суть явища електрики, цікаво розповісти історію електрифікації. Всі учасники були відзначені преміями. Найцікавіші рішення, можливо, візьмуть до уваги під час розробки проекту музею.

У співпраці

Як і колись, нині Політехніку із ПАТ «Львівобленерго» пов’язують тісні зв’язки. Нині чи не чверть працівників там – випускники університету. Вже 13 років товариство призначає іменні стипендії найкращим студентам Інституту енергетики та систем керування, здебільшого з кафедри електричних систем та мереж (завідувач Георгій Лисяк). Цьогоріч відібрали вже сотого стипендіата. Претендент повинен мати кваліфікацію бакалавра та середній бал не нижчий 71, розповіла начальник відділу кадрів Львівобленерго Ольга Цимбаліста.

Стипендіати до кінця навчання отримують по 300 грн. щомісяця. Потім за тристороннім договором – між студентом, Політехнікою і Львівобленерго – випускників вишу на три роки працевлаштовують у ПАТ. Також його фахівці проводять факультативні заняття для майбутніх енергетиків. Цьогоріч запровадили новий курс із експлуатації електромереж. Також започатковують курси підвищення кваліфікації.

Джерело: НУ “Львівська політехніка”

Автор

Залишити відповідь