Вступна кампанія: Інтернет не полегшив життя абітурієнтам

Перебої та помилки в роботі електронної системи подачі документів незалежні спостерігачі називають поки що найсуттєвішою проблемою вступної кампанії-2012

І хоча міністр освіти Дмитро Табачник задоволений її роботою, документи через мережу подав лише кожен шостий абітурієнт.

У перші ж дні роботи система втратила довіру абітурієнтів та їх батьків, а перед приймальними комісіями утворилися традиційні для минулих років черги.

Спостерігачі також заявляють, що така ситуація спричинила порушення та спекуляції.

Краще в черзі, ніж з перебоями

“Я чомусь не довіряю електронному вступові.

Я подала через Інтернет документи в Київський Національний університет імені Тараса Шевченка – і в мене вже були дві негарні ситуації”, – розповіла ВВС Україна Богдана Перевізник, яка приїхала з Тернопільщини подавати документи до Києво-Могилянської академії.

Абітурієнтка каже, що відмовилася від послуг електронної системи після того, як одна з її заявок час від часу зникала з переліку, а після проблем з іншою заявкою їй зателефонували з приймальної комісії і сказали, що не можуть її скасувати, бо система не працює.

“Ну, як це таке може бути? У вас повинна та система досконало працювати!”, – обурюється абітурієнтка.

У черзі перед дівчиною – кілька десятків абітурієнтів, які згуртувалися біля входу до приймальної комісії. Надворі багатьох з них чекають батьки, яких попросили не юрбитися в приміщенні. Богдана Перевізник розповіла, що це відносно невелика черга – до Національного медичного університету імені Богомольця подати документи було набагато складніше.

У руках абітурієнтки кілька папок з документами – сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання, інформаційна картка з кількістю балів, медична довідка від усіх лікарів та довідка про щеплення, атестат і додаток до нього, копія паспорта, ідентифікаційний код, заява і конверт з маркою. Це стандартний набір для тих, хто має намір навчатися у виші.

Якби дівчина подавалася до академії через електронну мережу, цих документів від неї не вимагали б – лише персональний код, вказаний на сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання, і номер атестата.

“Якби система добре працювала, мені було б набагато зручніше, – каже Богдана. – Якщо навіть логічно подумати, не всі люди можуть собі дозволити їхати у п’ять вишів, та ще й по три факультети в кожному – це навіть фізично нереально”.

Міністр: прекрасна робота

За словами координатора громадської мережі “ОПОРА”, яка спостерігає за вступною кампанією, Ольги Стрелюк, такі проблеми типові для тих, хто вирішив скористатися електронною послугою від міністерства освіти.

“Абітурієнти досі не бачать себе в рейтингових списках у системі “Конкурс”. Також поки що у системі не можна отримати вичерпних даних про пільгові категорії абітурієнтів. Крім того, у базі досі немає інформації про окремі навчальні заклади та напрямки підготовки”, – розповіла активістка ВВС Україна.

За її словами, через незадовільну роботу системи до “ОПОРИ” надходить багато скарг.

У перші дні вступної кампанії база взагалі “зависала” через наплив охочих подати документи у такий спосіб, каже активістка.

“Очевидно, що міністерство не розрахувало потуг тих серверів, які мали обслуговувати цю єдину електронну базу з питань освіти”, – каже пані Стрелюк.

У свою чергу, міністр освіти Дмитро Табачник визнав, що спершу система давала збої, хоча тепер, за його словами, всі недоліки усунено.

“Я прекрасно оцінюю роботу електронної системи. Вже більше 100 тисяч заяв тільки в електронній формі подані”, – заявив міністр 11 червня, додавши, що будь-яка система може давати збої.

Нагода для шахрайства

Загалом приймальні комісії цього року вже отримали майже 500 тисяч заяв про вступ до навчальних закладів від понад 200 тисяч абітурієнтів. З них електронною системою скористалися лише 34 тисячі людей.

Через те, що решта або відчули проблеми з роботою бази, або ж взагалі не мають доступу до Інтернету, в перші дні вступної кампанії перед приймальними комісіями утворилися довгі черги – особливо перед престижними столичними вишами, такими як Київський політехнічний інститут та Університет ім. Тараса Шевченка.

У відповідь з міністерства освіти закликали не поспішати – час подачі документів, запевняють урядовці, жодним чином не впливає на позицію абітурієнта в рейтингу.

Але колотнечею в перші дні, за словами спостерігачів, встигли скористатися шахраї. До прикладу, абітурієнти розповіли представникам “ОПОРИ”, що у Рівненському державному гуманітарному університеті до вступників біля входу у виш підходив чоловік, який пропонував за гроші провести їх до членів комісії без черги.

“Така послуга в перший день вступної кампанії коштувала 60, наступного дня – 70 гривень”, – повідомили в “ОПОРІ”. За словами представників мережі, ситуацію владнали з адміністрацією закладу.

Серед інших зловживань, зафіксованих спостерігачами, – представники приймальних комісій не реєстрували копії документів безкоштовно, а відправляли абітурієнтів до знайомого нотаріуса. Іноді вони вимагали фото нестандартного розміру, скеровуючи до фотографа, що працює у їхньому виші, розповіла Ольга Стрелюк.

Однак, попри всі недоліки, навчальні заклади все одно радять вступникам особисто подавати документи до приймальної комісії.

“Те, що абітурієнти їдуть подавати документи особисто, – це добре. Тому що, в такому випадку ми приймаємо документи, реєструємо, і вони більш захищені юридично – бо вони подали папери в університет. Якщо посилати через Інтернет, то претензії тоді до інтернету”, – сказав у коментарі ВВС Україна президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт.

Роман Лебедь, BBC Україна

 

За матеріалами: http://osvita.ua

Поділитись матеріалом у соціальних мережах:
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Коментарі із Facebook

Залишити відповідь